Īres līgums - Mājokļa tiesības - Tēmas - JURIKON
Pirmdiena, 02.03.2015, 18:26
JURIKON
Vienkārši par Latvijas likumdošanu
                                                                                                                                                                                  Skaties arī JURIKON - RU
  
Sākums Reģistrācija Ieeja
Sveicināti, Viesis · RSS


"Demokrātija ir,    
tautas muļķošana    
ar tautas palīdzību    

tautas labā."    
B.Šovs    Izvēlne
Sadaļas 
Alfabētiska sadaļa
Cilvēktiesības
Dokumenti
Ģimenes tiesības
Mājokļa tiesības
Policija
Tiesu sistēma
Līgumi
Ieejas forma
 Tēmas
Sākums » Raksti » Mājokļa tiesības

Īres līgums

Dzīvojamās telpas īre nozīmē dzīvojamās telpas lietošanas tiesību nodošanu pēc īres līguma par maksu.
Kā izriet no definīcijas, īres tiesisku attiecību nodibināšanai nepieciešams, lai:
-    pirmkārt, telpa tiešām būtu dzīvojamā;  ja telpa, kas tiek nodota lietošanā, pēc sava rakstura ir neapdzīvojamā telpa (garāžā, šķūnis u.c.), tad parasti tiek noslēgts nomas līgums;
-    otrkārt, telpa jānodod lietošanā par zināmu samaksu; ja samaksas nav, tad arī pušu tiesiskās attiecības tiek regulētas ar citām tiesību normām (piemēram, par patapinājumu).

Nodot īrē var jebkuru dzīvojamo telpu vai tās daļu – māju, dzīvokli, istabu.  Ar terminu „dzīvojamā telpa” jāsaprot telpu komplekss, kurā ietilpst ne tikai dzīvojamā istaba (t.i., „dzīvojamā telpa” šaurā nozīmē), bet arī palīgtelpas, komunikācijas un iekārtas, kas nodrošina normālu dzīvojamās telpas lietošanu.

Tiesības nodot dzīvojamo telpu īrē (t.i., būt izīrētājam) pieder tikai mājokļa īpašniekam vai viņa pilnvarotai personai. Pie kam, dzīvojamās telpas īpašnieks ir tiesīgs izīrēt to pēc saviem ieskatiem jebkurai personai, kas atbilst dažiem kritērijiem.
Īrnieks vai apakšīrnieks var būt fiziskā persona, kura:
-    pastāvīgi dzīvo Latvijā
-    vai saņēma uzturēšanās atļauju.

Īrniekam (arī apakšīrniekam) vienīgais pamats dzīvojamās telpas lietošanai ir īres līgums. Jāatzīmē, ka dažiem cilvēkiem izveidojies nepareizs priekšstats, ka tiesības dzīvot dod arī savas dzīvesvietas deklarēšana kādā dzīvoklī vai mājā.
Īres līgums noslēdzams rakstveidā. Ja kaut kādu iemeslu dēļ rakstiska līguma nav, tad īrniekam -  domstarpību ar izīrētāju gadījumā – nāksies pierādīt faktisku īres attiecību pastāvēšanu.  Šajā gadījumā tikai ar liecinieku liecībām var arī nepietikt.

Dzīvojamās telpas īres līgums pēc pušu vienošanās var tikt noslēgts uz noteiktu laiku (terminēts līgums) vai bez tā termiņa norādīšanas (beztermiņa līgums).  Bez šaubām, jautājumi, kas saistīti ar īres līgumu termiņiem, ir tikpat svarīgi katram īrniekam, kā īres un komunālo maksājumu jautājumi.
Ja mums ir noslēgts beztermiņa īres līgums, tad vajag ļoti uzmanīgi un piesardzīgi izturēties pret mājokļa īpašnieka mēģinājumiem dažādu iemeslu dēļ (nepieciešamība pieskaņot līgumu likumdošanas izmaiņām, precizēt kaut ko līguma tekstā un tml.) pārformēt līgumu. 
Galvenais drauds šeit, neskaitot pēkšņu īres maksas paaugstinājumu, slēpjas apstāklī, ka beztermiņa līgums var nemanāmi transformēties par terminēto līgumu.  Neuzmanīgi izlasot līguma izmaiņas vai labojumus un parakstot tos, vēlāk būs grūti kaut ko pierādīt.


Galvenais normatīvais akts, kas regulē mājokļu īres jautājumus, ir likums „Par dzīvojamo telpu īri”.
Tomēs jāņem vērā, ka atsevišķos gadījumos attiecībām starp izīrētāju un īrnieku tiek piemērots arī „Patērētāju tiesību aizsardzības likuma” normas.  Tādi gadījumi var būt, kad dzīvojamo telpu izīrēšana saistīta ar izīrētāja saimniecisko vai profesionālo darbību. Piemēram, kāda firma izīrē dzīvokļus daudzdzīvokļu mājā.
Atzīmēsim, ka šāda situācija ir pat labvēlīgāka īrniekiem, jo minētais „Patērētāju tiesību aizsardzības likums” satur visai konkrētas un stingras prasības, lai noslēdzamo līgumu noteikumi būtu taisnīgi.  Kā zināms, tieši taisnīguma principa neievērošana līgumos, kurus īrniekiem piedāvā izīrētāji, ir visai izplatīta parādība.


Lasīt arī – Īres līguma termiņš

Kategorija: Mājokļa tiesības | Pievienoja: Jurists (22.07.2011) | Autors: Jurists E
Skatījumu skaits: 1455 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Copyright MyCorp © 2015
Meklēšana
Vietnes draugi
Uztaisi bezmaksas mājas lapu ar uCoz